keyboard_arrow_up
Static

Średniak „Kaziu” w rękach strażaków OSP Młynisko

Na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej Młynisko w woj. łódzkim trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D15 HIGH K P4X4 280E6. Pod zabudowę pojazdu zostało wykorzystane 2-osiowe podwozie z układem napędowym (4×4) i pojedynczymi kołami tylnej osi. Miejscowa jednostka OSP od 1997 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy swój nowy samochód ochrzcili „Kaziu“.

Sześcioosobowa załoga ma do swojej dyspozycji czterodrzwiową kabinę załogową w układzie (1+1+4). Z przodu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg i długości liny 28 m.

Nadwozie pożarnicze zostało wykonane z aluminium i posiada siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz skrytek znajdują się półki, wysuwane szuflady i podesty. Umożliwiają one przewóz armatury i sprzętu ratowniczego, a zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w wykonane z kompozytu zbiorniki: na wodę o pojemności 3000 litrów oraz środek pianotwórczy 300 litrów. W tylnej części nadwozia pożarniczego w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Układ wodno-pianowy wykonany został ze stali nierdzewnej oraz zbrojonej gumy. Dozownik środka pianotwórczego zapewnia uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%. Ochronę podwozia zapewniają cztery zraszacze.

Płaski dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego. Wejście umożliwia składana, odchylana drabinka aluminiowa. Na dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 2400 l/min, skrzynia aluminiowa, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Pojazd wyposażony jest również w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,3 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne