keyboard_arrow_up
Static

„Średniak” dla strażaków z Albertowa

Ochotnicza Straż Pożarna w Albertowie (woj. lubelskie) wzbogaciła się o nowy wóz pożarniczy. Jest nim średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4). Pojazd napędza silnik o maksymalnej mocy 210 kW (286 KM). Załogowa kabina przystosowana jest do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Szkielet nadwozia wykonany jest z systemowych skręcanych profili aluminiowych. Taka konstrukcja posiada najlepszy współczynnik wytrzymałości w stosunku do masy, w porównaniu do jakiejkolwiek innej technologii dostępnej obecnie na rynku. Samochód posiada siedem skrytek sprzętowych w układzie (3+3+1).

Zbiornik na wodę ma pojemność 3500 litrów, natomiast na środek pianotwórczy 350 litrów. W pojeździe zastosowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Wraz z głównym panelem sterowania jest ona umieszczona z tyłu pojazdu. Linia szybkiego natarcia wyposażona jest w wąż o długości 60 metrów, zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min. Na użytkowym dachu zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-2400 l/min. Oświetlenie miejsca działań w porze nocnej umożliwia pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED. Samochód dodatkowo wyposażony jest w wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne