keyboard_arrow_up
Static

Średniak dla ochotników z Zawoi Dolnej

Działająca od 1956 roku Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawoi Dolnej w woj. małopolskim otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4).

Jest on napędzany silnikiem o maksymalnej mocy 210 kW (286 KM). Strażacy mają do swojej dyspozycji kabinę załogową dla sześciu osób. Z przodu na podstawie przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Posiada siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu.

Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W układ wodno-pianowy wbudowany został ręczny dozownik środka pianotwórczego, zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%.

Na dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej umożliwia zamontowany, wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne