keyboard_arrow_up
Static

Spełnione marzenia OSP KSRG Sośnicowice

Iście królewskie powitanie zgotowali mieszkańcy i strażacy ochotnicy swojej wymarzonej i upragnionej Scanii. To najnowszy nabytek działającej od 1883 roku Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG Sośnicowice w woj. śląskim. Jest nim fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

Zabudowano go na podwoziu Scania P370B4X4HZ z linii XT. Jego napęd zapewnia silnik wysokoprężny osiągający maksymalną moc 272 kW (370 KM). Podwozie jest chronione przez system składający się z czterech zraszaczy.

Dla sześcioosobowego zastępu przewidziano w pełni bezpieczną, obszerną, ergonomiczną, jednomodułową kabinę brygadową. W tylnej części kabiny znajdują się miejsca dla czterech strażaków. Siedziska wyposażone zostały w dwupunktowe pasy bezpieczeństwa, podnoszony zagłówek oraz miejsce z mocowaniem na jednobutlowe aparaty powietrzne.

Nadwozie pożarnicze to samonośna konstrukcja aluminiowa. Jego poszycie wewnętrzne wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Ma ono siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi. Posiadają mechaniczne układy ryglujące z możliwością zamknięcia na klucz.

Płaski, z wbudowanym oświetleniem, dach zabudowy został wykonany w formie podestu roboczego. W tylnej jego części umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe osiągające wydajność w przedziale od 800 do 3200 l/min.

Do przewozu środków gaśniczych przewidziano zintegrowany kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 2500+2000 litrów. Zbiornik na środek pianotwórczy stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 450 litrów.

W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. To tam znajduje się dwustopniowa autopompa pożarnicza o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Poza tym załoga ma do swojej dyspozycji m.in. zwijadło szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów, na końcu którego znajduje się prądownica o wydajności 200 l/min, wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm, a także umieszczoną z przodu wyciągarkę linową o uciągu 9979 i liną o długości 28 metrów.

Fot. OSP Sośnicowice
Fot. OSP Sośnicowice
Fot. OSP Sośnicowice

Szczęśniak Pojazdy specjalne