keyboard_arrow_up
Static

Słupska „jedynka” z nowym samochodem

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Słupsku otrzymali kolejny ciężki samochód wyprodukowany przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Pojazd został zakupiony w ramach przetargu przeprowadzonego przez Pomorską Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej dla wybranych jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP z woj. pomorskiego.

Został on zabudowany na 2-osiowym podwoziu Scania P450B4X4HZ linii XT. Jest ono napędzane silnikiem o mocy 331 kW (450 KM). Z przodu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Nowoczesne aluminiowe nadwozie pożarnicze ma pięć skrytek sprzętowych, w których umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Samochód został wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 7000 litrów. Wykonany jest on z materiałów kompozytowych. Zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 710 litrów.

W przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Dach nadwozia pożarniczego z wbudowanym oświetleniem został wykonany w formie podestu roboczego. W tylnej jego części umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Ostatnio firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. dostarczyła dla PSP woj. pomorskiego trzy ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze Scania P370B4X4HZ XT (4×4). Trafiły one na wyposażenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP w Pucku, Sztumie oraz JRG nr 1 w Słupsku.

Szczęśniak Pojazdy specjalne