„Siódemka” na straży Nowej Wsi
Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi w woj. mazowieckim sięgają 1919 roku. Tabor samochodowy jednostki obchodzącej w tym roku jubileusz 105-lecia powstania wzbogacił się ostatnio o fabrycznie nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Jego zabudowa została wykonana na sprawdzonym w trudnym terenie i posiadającym pozytywne rekomendacje strażaków podwoziu Scania P450B4X4NZ z linii XT.
Najnowszy nabytek druhów z Nowej Wsi wyróżnia obszerna, w pełni bezpieczna i ergonomiczna kabina brygadowa, dostosowana do przewozu sześcioosobowej obsady wozu. Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie środków gaśniczych w zbiornikach, otwarciu skrytek lub podestów, jak również niezłożonym pneumatycznym maszcie oświetleniowym.
W wykonanym z aluminium nadwoziu pożarniczym zabudowano pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony pojazdu i jedna z tyłu. Ich zamknięcie zapewniają żaluzje aluminiowe.
Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części zabudowy w przedziale pompowo-sprzętowym znajduje się dwustopniowa autopompa pożarnicza. Ma ona wydajność 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.
Dach zabudowy wykonany został w formie podestu roboczego i pokryty aluminiową blachą ryflowaną. W tylnej jego części znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe, osiągające wydajność 1600-3200 l/min. Na dachu zamontowana została również skrzynia aluminiowa, przeznaczona na sprzęt. Tam też przewożona jest pożarnicza drabina aluminiowa oraz węże ssawne. Wejście na dach zapewnia zamontowana na tylnej ścianie nadwozia, po prawej stronie, składana drabinka aluminiowa.
Uzupełnieniem wyposażenia pojazdu jest wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm oraz wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.
Otrzymany nowy samochód zapewni podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Olszewo-Borki oraz zwiększy komfort i efektywność działań miejscowych strażaków ochotników.


