keyboard_arrow_up
Static

„Siódemka” dla ochotników z gminy Czarny Dunajec

Założona w 1929 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Koniówce w woj. małopolskim otrzymała ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. To następny pojazd tej klasy zakupiony przez gminę Czarny Dunajec dla strażaków ochotników. To dowód docenienia ich wielkiej pasji i misji, którą realizują każdego dnia niosąc pomoc potrzebującym. Do tej pory ochotnicy wykorzystywali do działań wysłużonego, ale w pełni sprawnego Jelcza 004.

Samochód został zabudowany na podwoziu Scania P450B4X4HZ linii XT, które posiada napęd na wszystkie koła. Scanię wyróżnia obszerna, ergonomiczna, jednomodułowa kabina brygadowa. Przeznaczona jest ona do przewozu sześcioosobowego zastępu strażaków w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym.

Szkielet nadwozia pożarniczego wykonany został ze spawanych profili aluminiowych. Umieszczono w nim pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony nadwozia oraz jedną z tyłu. Przystosowane i przeznaczone są one do przewozu sprzętu ratowniczego i pożarniczego, armatury oraz węży pożarniczych. Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in. zbiorniki na środki gaśnicze: wodę o pojemności 7000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 710 litrów, autopompa o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów, linia szybkiego natarcia wyposażona w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED oraz wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 km i linie długości 28 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne