keyboard_arrow_up
Static

Scania dla Sopockich Strażaków

Na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie trafił ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P360B4X2NZ z linii XT. Samochód posiada obszerną ergonomiczną klimatyzowaną jednomodułową czterodrzwiową sześcioosobową w pełni bezpieczną kabinę załogową w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 6124 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Zastosowany system modułowy daje możliwość unifikacji elementów zabudowy oraz jej powtarzalność. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane jest z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Blachy poszycia łączone są ze szkieletem w technologii klejenia i nitowania. Zabudowa posiada siedem skrytek – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd posiada kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 5000 litrów oraz 500 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Zamontowano w nim autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l /min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu pokrytym aluminiową blachą ryflowaną, którego krawędzie zostały zabezpieczone

kompozytowymi nakładki będącymi przedłużeniem bocznych ścian nadwozia, umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono regulowaną wydajność od 800 do 3200 l/min i zasięg rzutu 60 m. Samochód wyposażony jest również w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36.000 lm.

SCANIA DLA SOPOCKICH STRAŻAKÓW
Szczęśniak Pojazdy specjalne