keyboard_arrow_up
Static

Scania dla druhów OSP Żukowo

Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. dostarczyła dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Żukowie w woj. pomorskim ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Pod jego zabudowę wykorzystano 2-osiowe podwozie Scania P450B4X4HZ linii XT (4×4). Nowy pojazd ma jednomodułową, czterodrzwiową kabinę załogową pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny umieszczona została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Zabudowa ma pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l /min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min. Ponadto w pojeździe na tylnej ścianie zabudowy znajduje się zewnętrzna sygnalizacja wody i środka pianotwórczego. Uzupełnieniem wyposażenia jest rejestrator jazdy, dodatkowa nasada tłoczna 75 mm zamontowana z przodu samochodu, panel sanitarny, oświetlenie dalekosiężne, a także wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36.000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne