keyboard_arrow_up
Static

Samochody pożarnicze dla PSP woj. pomorskiego

Flota pomorskich strażaków wzbogaciła się o trzy ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze Scania P370B4X4HZ XT (4×4).

Zostały one zakupione w ramach przetargu przeprowadzonego przez Pomorską Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej dla wybranych jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP z woj. pomorskiego. Stanowić one będą wyposażenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP w Pucku, Sztumie oraz JRG nr 1 w Słupsku.

Każdy z pojazdów napędzany jest silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Podwozie ma blokady mechanizmów różnicowych obu osi oraz blokadę międzymostową.

Do przewozu załogi przystosowana jest ergonomiczna, klimatyzowana, sześcioosobowa kabina załogowa w układzie (1+1+4).

Z przodu, na podstawie cynkowanej na gorąco, przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Klasyczne nadwozie pożarnicze wykonane zostało z aluminium. W siedmiu skrytkach sprzętowych umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Dach nadwozia pożarniczego z wbudowanym oświetleniem został wykonany w formie podestu roboczego. W tylnej jego części umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Każdy z samochodów wyposażony został w zbiornik na wodę o pojemności 5000 litrów. Wykonany jest on z materiałów kompozytowych. Zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 500 litrów.

W znajdującym się z tyłu przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 3761 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 514 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Dodatkowym uzupełnieniem wyposażenia każdego z pojazdów jest wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne