keyboard_arrow_up
Static

Samochód techniczny pogotowia gazowego dla Gaz-System S.A.

Bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. opracowała, wykonała i dostarczyła na zamówienie Operatora Gazociągów Przemysłowych Gaz-System S.A. samochód techniczny pogotowia gazowego.

Pod jego zabudowę posłużyło sprawdzone w ekstremalnie trudnych warunkach terenowych podwozie samochodu Mercedes-Benz Unimog U 5023. Jest ono napędzane silnikiem o mocy 170 kW (231 KM). Napęd za pośrednictwem manualnej skrzyni biegów przenoszony jest na wszystkie koła w układzie (4×4). Pojazd został wyposażony w fabryczny układ centralnego pompowania kół podczas jazdy, z możliwością zmniejszania lub zwiększania (regulacji) ciśnienia w oponach kół obu osi równocześnie (sterowanie z kabiny).

Obsługa pojazdu ma do swojej dyspozycji dwudrzwiową, trzyosobową kabinę w układzie miejsc (1+1+1). Została ona dodatkowo zabezpieczona klatką kapotażową. Z przodu zamontowano hydrauliczną wyciągarkę linową o uciągu 6000 kg z liną o długości 50 metrów.

W wykonanym z aluminium nadwoziu przewidziano pięć skrytek sprzętowych. Boczne skrytki po obu bokach zamykane są żaluzjami aluminiowymi. Natomiast dostęp do tylnej, możliwy jest poprzez klapę podnoszoną do góry. Na tylnej ścianie zabudowy umieszczono wysuwany na wysokość 5 metrów pneumatyczny maszt oświetleniowy z dwoma reflektorami LED. Wejście na użytkowy dach umożliwia zamontowana z tyłu, po prawej stronie składana drabinka aluminiowa. Z kolei u góry po obu stronach zabudowy zamontowano rozkładane markizy.

Z uwagi na przeznaczenie samochodu, ma on niezależną instalację elektryczną prądu przemiennego, zasilaną z wbudowanego generatora prądotwórczego o mocy 25 kVA z gniazdami (3x400V, 3x230V). Na wyposażeniu samochodu znajduje się m.in. zestaw do spawania metodą TIG (2 kpl.), zatapialna pompa z napędem hydraulicznym do wody brudnej o wydajności 2000 l/min, elektryczna zatapialna pompa do wody o wydajności 220 l/min, pilarka spalinowa do drewna, przecinarka spalinowa do metalu, przenośny agregat hydrauliczny z napędem elektrycznym, węże zasilające, klucz akumulatorowy, hydrauliczne przecinarki nakrętek oraz ręczna pompa hydrauliczna.

Szczęśniak Pojazdy specjalne