keyboard_arrow_up
Static

Powitanie nowego wozu w OSP Dominikowice połączone z wyjazdem do pożaru

Do położonej w Małopolsce w pow. gorlickim Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Dominikowicach trafił nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Jego zabudowa została wykonana na podwozu Scania P370B4X4HZ XT. Jednostka ta powstała pod koniec XIX wieku w 1895 roku i będzie w przyszłym roku świętować jubileusz 130-lecia powstania.

Na powitanie nowego nabytku poza strażakami ochotnikami przyszło kilkudziesięciu mieszkańców. Były flary i kieliszek szampana. Niemniej życie napisało swój scenariusz. Z chwilą kiedy nowy wóz wjechał na plac przed remizą druhowie zostali wezwani do pożaru, do którego wyjechali natychmiast swoim drugim wozem bojowym.

Nowego „średniaka” jako samochód pożarniczy cechują następujące parametry techniczno-taktyczne. Jego załogę stanowi sześcioosobowy zastęp, która ma do dyspozycji obszerną, w pełni bezpieczna kabinę brygadową. Przed nią została zamontowana wyciągarka z napędem elektrycznym o sile uciągu 9979 kg. Podwozie wozu chronione jest poprzez system czterech zraszaczy.

W wykonanym z aluminium nadwoziu pożarniczym zabudowano siedem skrytek przystosowanych do przewozu sprzętu, agregatu prądotwórczego, zestawu hydraulicznych narzędzi ratowniczych, pił, pilarek, armatury oraz węży.

Środki gaśnicze zmagazynowane są w wykonanym z polipropylenu (PP-C) zintegrowanym zbiorniku na wodę o pojemności 2500+2000 litrów oraz zbiorniku na środek pianotwórczy. Pojemność tego zbiornika, który stanowi integralną część zbiornika na wodę to 450 litrów.

Dwustopniowa autopompa pożarnicza Godiva P2A 3010, która wraz z czytelnym i w pełni intuicyjnym panelem sterowania zabudowana została w tylnej części, pozwala na skuteczne podawanie na źródło pożaru 2846 l/min przy 8 barach albo alternatywnie przy ciśnieniu 40 barów 429 l/min. Wmontowany dozownik środka pianotwórczego umożliwia dozowanie w przedziale 3% lub 6%.

Zamontowane na dachu ręcznie sterowane działko umożliwia podawanie prądów wody lub piany ciężkiej na odległość do 60 metrów. Osiąga ono wydajność w przedziale 800-3200 l/min. Na dachu przewożona jest aluminiowa drabina pożarnicza i odcinki węży ssawnych.

Oświetlenie terenu podczas prowadzonych działań ratowniczych w nocy zapewnia pneumatyczny maszt oświetleniowy o wysokości 5,2 metra z zamontowanymi na jego głowicy reflektorami LED.

Do tej pory druhowie dysponowali jednym lekkim oraz dwoma średnimi samochodami ratowniczo-gaśniczymi. Jeden z pojazdów zostanie przekazany na wyposażenie OSP Bystra.

Szczęśniak Pojazdy specjalne