keyboard_arrow_up
Static

OSP w Niedomicach z nowym samochodem na 120-lecie jednostki

Trwający w Polsce od połowy XIX wieku żywy rozwój ochotniczych straży pożarnych sprawił, że w 1902 roku w Niedomicach postanowiono utworzyć lokalną ochotniczą straż pożarną.

W roku jubileuszu 120-lecia założenia tej jednostki firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. dostarczyła dla OSP KSRG w Niedomicach w woj. małopolskim średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

Pod jego zabudowę wykorzystano 2-osiowe podwozie Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4). Nowy pojazd ma jednomodułową, czterodrzwiową kabinę załogową pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny umieszczona została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Zabudowa ma siedem skrytek – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki sprzętowe zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3500 litrów oraz 350 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. W układ wodno-pianowy wbudowany został ręczny dozownik środka pianotwórczego zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%. Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 2400 l/min.

Szczęśniak Pojazdy specjalne