keyboard_arrow_up
Static

OSP Targowisko wprowadza nowego miejskiego „średniaka”

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Targowisku w woj. małopolskim rozpoczęła eksploatację dostarczonego przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault Trucks D16 HIGH K P4X2 280E6.

Podwozie nowego pojazdu napędzane jest silnikiem o maksymalnej mocy 210 kW (286 KM). Strażacy ochotnicy mają do swojej dyspozycji jednomodułową, czterodrzwiową kabinę pozwalającą na przewóz sześciu strażaków. Z przodu na podstawie przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Posiada siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu, które zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów oraz 300 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się autopompa o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Wąż o dł. 60 m zwijadła linii szybkiego natarcia zakończony jest prądownicą o wydajności 200 l/min. W układ wodno-pianowy wbudowany został ręczny dozownik środka pianotwórczego zapewniający uzyskiwanie stężeń 3% lub 6%.

Na dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 800 do 2400 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej umożliwia wysuwany pneumatycznie na wysokość 4,8 m maszt oświetleniowy z reflektorami LED. Podwozie samochodu chronione jest przez cztery zraszacze.

Szczęśniak Pojazdy specjalne