keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicza Straż Pożarna w Kolonowskiem otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy

W ręce strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Kolonowskie w woj. opolskim trafił ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4HZ z linii XT.

Nowy pojazd ma obszerną klimatyzowaną, sześcioosobową, w pełni bezpieczną kabinę brygadową. Kierowca dysponuje czytelnym, czterocalowym panelem kontrolnym. Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów. Pojazd wyprodukowała i dostarczyła bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Zastosowany system modułowy daje możliwość unifikacji elementów zabudowy oraz jej powtarzalność. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. W nadwoziu zabudowano pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Zamontowano w nim autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu pokrytym aluminiową blachą ryflowaną umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono regulowaną wydajność od 1600 do 3200 l/min i zasięg rzutu 60 m. Strażacy mają również do swojej dyspozycji wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Umożliwia on oświetlenie terenu prowadzonych działań ratowniczych w porze nocnej. Podwozie chronione jest za pomocą czterech zraszaczy.

Szczęśniak Pojazdy specjalne