keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicy ze Szczekocin z nowym samochodem

W ręce druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczekocin w woj. śląskim trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X2NZ z linii XT z zabudową firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Początki jednostki sięgają 1901 roku kiedy to w Szczekocinach powstała Ochotnicza Straż Ogniowa. W 1995 roku jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Nowy samochód posiada obszerną, klimatyzowaną, jednomodułową w pełni bezpieczną kabinę załogową. Przystosowana jest ona do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny znajduje się wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane jest z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Nadwozie ma siedem skrytek – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Do przewozu środków gaśniczych służą kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 2500 litrów oraz 250 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy.

Na użytkowym dachu zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 800 do 3200 l/min. Samochód wyposażony został także w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm, cztery zraszacze oraz zwijadło z linią szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 m zakończonym prądownicą o wydajności 200 l/min.

Fot. Paweł Sroka (OSP Szczekociny)
Fot. Paweł Sroka (OSP Szczekociny)
Fot. Paweł Sroka (OSP Szczekociny)
Fot. Paweł Sroka (OSP Szczekociny)
Fot. Paweł Sroka (OSP Szczekociny)
Fot. Paweł Sroka (OSP Szczekociny)
Szczęśniak Pojazdy specjalne