keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicy ze Skwierzyny mają nową Scanię

Tym razem fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z zabudową wykonaną przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. trafił na wyposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Skwierzynie w woj. lubuskim. Jednostka ta powstała w październiku 1945 roku, tuż po zakończeniu II Wojny Światowej.

Pod zabudowę samochodu wykorzystano podwozie Scania P450B4X4HZ linii XT.

Nowy nabytek skwierzyńskich strażaków wyposażony został w jednomodułową kabinę załogową pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blachy anodowanej, zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. W zabudowie znajduje się pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedna z tyłu, które zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części zamontowano autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Dodatkowym uzupełnieniem wyposażenia pojazdu jest wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne