Ochotnicy z podpoznańskiego Gowarzewa mają nowy samochód pożarniczy
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG z podpoznańskiego Gowarzewa w woj. wielkopolskim powitali ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Nowym nabytkiem strażaków ochotników z Gowarzewa jest nowoczesna Scania P450B4X4HZ XT z silnikiem o mocy maksymalnej mocy 450 KM. Podwozie chronione jest poprzez system czterech zraszaczy. Pojazd został bogato wyposażony w sprzęt najwyższej jakości.
Obszerna jednomodułowa kabina brygadowa zapewnia przewóz sześcioosobowego zastępu. Z przodu, po prawej stronie zamontowane zostało zderzakowe działko wodno-pianowe o wydajności 1600 l/min, zdalnie sterowane z kabiny pojazdu za pomocą joysticka.
Wykonane z aluminium nadwozie pożarnicze ma pięć zamykanych żaluzjami skrytek sprzętowych. Zamontowane zostały w nich półki oraz wysuwane szuflady pozwalające na przewóz armatury wodno-pianowej, sprzętu ratowniczego, agregatu prądotwórczego, sprzętu hydraulicznego oraz odcinków węży tłocznych. Dla każdego zamknięcia skrytki zastosowano wyłączniki krańcowe, włączające ich oświetlenie po otwarciu oraz służące do kontroli zamknięcia.
W środkowej części zabudowy umieszczono wykonany z kompozytu zbiornik na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 700-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy.
Za podawanie środków gaśniczych odpowiada umieszczona z tyłu pojazdu dwustopniowa autopompa pożarnicza klasy premium Godiva P2A 4010. Osiąga ona wydajność przy niskim ciśnieniu 8 barów 5271 l/min lub alternatywnie przy 40 barach 390 l/min. Wyposażona jest w cztery nasady tłoczne 75 mm, jedną nasadę tłoczną 110 mm, dwie nasady napełniania hydrantowego 75 mm oraz trzy nasady ssawne 110 mm. Samochód wyposażono w system sterowania oparty o magistralę systemu CAN-BUS. W przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono czytelny i prosty w obsłudze, siedmiocalowy panel kontrolno-sterujący.
Płaski dach zabudowy wykonany został w formie podestu roboczego. Wejście umożliwia składana, odchylana drabinka aluminiowa. Na dachu zamontowana jest aluminiowa zamykana skrzynia przystosowana do przewożenia sprzętu, mocowania na drabinę pożarniczą oraz odcinki węży ssawnych. Z kolei w tylnej dachu części znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o maksymalnej wydajności 3200 l/min.
Samochód będzie wykorzystywany podczas prowadzonych akcji przez miejscowych strażaków ochotników, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom gminy Kleszczewo oraz okolicznych miejscowości.




