keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicy z Piwnicznej-Zdroju z nową Scanią

Ochotnicza Straż Pożarna w Piwnicznej-Zdroju w 2022 roku odnotowała 116 wyjazdów do różnego rodzaju zdarzeń, podejmując tym samym najwięcej interwencji spośród jednostek OSP na terenie miasta i gminy Piwniczna-Zdrój oraz powiatu nowosądeckiego, będąc jednocześnie jednostką OSP najczęściej interweniującą na terenie tego powiatu.

Parametry techniczno-taktyczne odebranego nowego samochodu Scania P370B4X4HZ XT, pozwolą na ich pełne wykorzystanie w trudnych górskich warunkach terenowych. Załoga ma do swojej dyspozycji czterodrzwiową, załogową kabinę pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu umieszczono wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg z liną o dł. 28 metrów.

Aluminiowe nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 5000 litrów oraz 500 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 3616 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Płaski, z wbudowanym oświetleniem, dach zabudowy został wykonany w formie podestu roboczego. Umieszczono na nim ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajność od 1600 do 3600 l/min. Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm. Sterowanie masztem odbywa się za pomocą przewodowego panelu sterowania.

Szczęśniak Pojazdy specjalne