keyboard_arrow_up
Static

Ochotnicy z Niecieczy z nowym ciężkim wozem

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Niecieczy w woj. mazowieckim została założona w 1921 roku. Już trzy lata później posiadała drewnianą remizę, a w kolejnym roku ręczną sikawkę i beczkę na wozie konnym. W 1949 roku wyremontowano i rozbudowano strażacką remizę, a w 1971 roku na wyposażenie jednostki trafił pierwszy samochód pożarniczy na podwoziu Star 29. Z kolei w 1983 roku druhowie otrzymali średni samochód wodno-pianowy Star 244L typ Jelcz 005. W 1997 roku OSP w Niecieczy została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Na jej wyposażeniu znajdują się dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze zakupione w 2000 i 2009 roku.

Najnowszym nabytkiem strażaków ochotników jest zakupiony ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P450B4X4NZ XT. Jego otrzymanie to kolejna ważna data w historii jednostki i gminy Sabnie. Strażacy powitali swój piękny i nowoczesny samochód w niezwykle efektowny sposób. Niebo rozbłysło blaskiem wielobarwnych świateł, fajerwerków oraz odpalonych rac, a to wszystko przy dźwięku strażackich syren. Samochód wjechał wśród szpaleru utworzonego przez druhów. Podczas powitania nie zabrakło okazałego i bardzo smacznego tortu.

Nowa „siódemka” napędzana jest dynamicznym silnikiem o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM). Dla jej obsady przewidziano kabinę brygadową przystosowana do przewozu sześciu strażaków.

Szkielet nadwozia pożarniczego został wykonany ze spawanych profili aluminiowych, którego poszycie wykonano z lakierowanej blachy aluminiowej. Dla będącego na wyposażeniu sprzętu, armatury i węży tłocznych przewidziano w zabudowie pięć skrytek w układzie (2+2+1). Zamknięcie ich stanowią żaluzje aluminiowe.

„Sercem” pojazdu jest dwustopniowa autopompa pożarnicza Godiva P2A 4010. Jej wydajność przy ciśnieniu 8 barów to 5271 l/min lub alternatywnie 390 l/min przy 40 barów.

Wykonane z kompozytu zbiorniki umożliwiają przewóz 7000 litrów wody oraz 700 litrów środka pianotwórczego. Poprzez zamontowane w tylnej części dachu zabudowy działko wodno-pianowe można podawać wodę lub pianę ciężką. Jego wydajność mieści się w zakresie od 1600 do 3200 l/min.

Nocne prowadzenie działań ratowniczych zapewnia pneumatyczny maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Nowy wóz zastąpi wyeksploatowanego, lecz w pełni sprawnego Jelcza.

Szczęśniak Pojazdy specjalne