keyboard_arrow_up
Static

Nowy „średniak” dla ochotników z podkarpackiej Futomy

Tak, mamy to! Tymi słowami druhowie założonej w 1945 roku Ochotniczej Straży Pożarnej z Futomy w woj. podkarpackim powitali swój średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Starania o zakup pojazdu – jak mówią sami użytkownicy nowego wozu, trwały wiele, wiele lat.

Został on zabudowany na sprawdzonym przez ratowników w wielu krajach, dwuosiowym podwoziu Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6. Jego napęd zapewnia silnik wysokoprężny o mocy 210 kW (286 KM). Za jej przekazywanie odpowiada zsynchronizowana, sześciobiegowa skrzynia (6+1). Podwozie wyposażone zostało w blokady mechanizmów różnicowych każdej z osi, a także blokadę międzymostową. Chronione jest ono za pomocą czterech zraszaczy. Dostawcą pojazdu jest firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Dla załogi przewidziano sześcioosobową ergonomiczną kabinę brygadową w układzie (1+1+4). Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu umieszczono wyciągarkę elektryczną o uciągu 9979 kg.

Nowego „średniaka” wyróżnia ergonomiczne nadwozie pożarnicze. Jego szkielet to samonośna konstrukcja, wykonana z systemowych profili aluminiowych. Do przewozu sprzętu pożarniczego i ratowniczego, armatury, jak i węży tłocznych przystosowanych zostało siedem skrytek sprzętowych w układzie (3+3+1).

Kompozytowe zbiorniki zapewniają przewóz 3000 litrów wody oraz 300 litrów środka pianotwórczego. Do podawania środków gaśniczych służy umieszczona w tylnej części nadwozia autopompa pożarnicza. Osiąga ona wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Wejście na użytkowy dach zapewnia zamontowana na tylnej ścianie zabudowy, po prawej stronie składana drabinka aluminiowa. Na dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności w przedziale 800-2400 l/min.

Z kolei oświetlenie terenu w porze nocnej podczas prowadzenia akcji, zapewnia wysuwany pneumatyczne maszt o wysokości 5 metrów z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne