keyboard_arrow_up
Static

Nowy samochód pożarniczy dla ochotników z Kudrowic

Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy został uroczyście powitany przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kudrowicach w woj. łódzkim. Pod jego zabudowę posłużyło 2-osiowe podwozie Scania P450B4X4HZ linii XT. Jest ono chronione przez system czterech zraszaczy. Z kolei napęd zapewnia silnik o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM). Zabudowę wykonała bielska firma SZCZĘŚCIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Scania ma jednomodułową, czterodrzwiową kabinę brygadową przystosowaną do przewozu sześcioosobowej załogi w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Zabudowa ma pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 7000 litrów oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części zabudowy zamontowano autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Oświetlenie podczas prowadzonych działań ratowniczych w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne