keyboard_arrow_up
Static

Nowy samochód dla OSP Wąwolnica

W ręce druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąwolnicy w woj. lubelskim trafił wymarzony przez nich średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4). Miejscowa jednostka OSP w 2022 roku interweniowała 98 razy, w tym wyjeżdżała 51 razy do gaszenia pożarów. Jej druhowie włączyli się od samego początku również w akcje pomocowe dla uchodźców z Ukrainy.

Nowy samochód ma obszerną, jednomodułową kabinę załogową pozwalającą na przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna, wykonana z systemowych, skręcanych profili aluminiowych. Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych, zamykanych żaluzjami aluminiowymi. Pojazd wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 3000 litrów i 300 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana autopompa ma wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

W pojeździe zamontowano także wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED, elektryczną wyciągarkę linową o uciągu 9979 kg, cztery zraszacze, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 800 do 2400 litrów, a także zwijadło z linią szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów i prądownicą o wydajności 200 l/min.

Szczęśniak Pojazdy specjalne