keyboard_arrow_up
Static

Nowy samochód dla OSP Smogorzów

Powstała w 1953 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Smogorzowie w woj. świętokrzyskim dwa lata temu obchodziła jubileusz 70-lecia powstania. Z tej okazji oddano wówczas do użytku nowy garaż na samochody pożarnicze.

Z kolei ostatnio druhowie z tej jednostki odebrali fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Jego zabudowa została wykonana przez naszą firmę na podwoziu MAN TGM 18.320 BB CH. Dotychczas na wyposażeniu jednostki znajdował się jedynie lekki samochód ratowniczo-gaśniczy, którego parametry bojowe ograniczały prowadzenie skutecznych działań ratowniczych.

Nowy wóz to nowoczesna konstrukcja napędzana silnikiem wysokoprężnym o mocy 235 kW (320 KM), zapewniająca normę emisji spalin Euro 6e. Masa pojazdu wynosi 18 600 kg. Ochronę podwozia zapewniają cztery zraszacze.

Czterodrzwiowa kabina brygadowa zapewnia komfort pracy dla sześcioosobowej obsady wozu. Z przodu znajduje się elektryczna wyciągarka linowa, zapewniająca siłę uciągu 9979 kg.

Wykonana z aluminium zabudowa pożarnicza mieści polipropylenowe (PP-C) zbiorniki o pojemności: 4000 litrów na wodę oraz 400 litrów na środek pianotwórczy. Do ich podawania dedykowana jest dwustopniowa autopompa pożarnicza. Osiąga ona wydajność 2846 l/min przy 8 barach lub 429 l/min przy 40 barach.

W siedmiu skrytkach przewożony jest m.in.: zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych, zestaw ratownictwa medycznego (torba PSP R-1), agregat prądotwórczy, pompy szlamowe, pilarka do cięcia drewna, piła do cięcia betonu i stali, armatura wodno-pianowa oraz odcinki węży tłocznych. Ponadto na wyposażeniu znajduje się przewożona na użytkowym dachu trzyprzęsłowa drabina aluminiowa o maksymalnej długości 8 metrów. Na dachu, w tylnej jego części umieszczono działko wodno-pianowe.

Zakupiony pojazd niewątpliwie przyczyni się do wzmocnienia potencjału ratowniczo-gaśniczego, a tym samym wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców zarówno gminy Stopnica jak i całego powiatu buskiego.

Fot. OSP Smogorzów
Fot. OSP Smogorzów
Szczęśniak Pojazdy specjalne