keyboard_arrow_up
Static

Nowa „piątka” dla ochotników z powiatu nowotarskiego

Ochotnicza Straż Pożarna Krempachy w powiecie nowotarskim odebrała swój wymarzony nowy samochód pożarniczy. Jest on dowodem wdzięczności, a zarazem wyróżnienia dla wszystkich członków tej jednostki za gotowość niesienia przez nich pomocy wszystkim potrzebującym.

Nowy nabytek to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT. Napęd podwozia, które zabudowała bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. zapewnia silnik o mocy 272 kW (370 KM). Dla strażaków przewidziano fabryczną kabinę brygadową zapewniającą bezpieczny przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem skrytek sprzętowych. Kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze przystosowane są do przewozu 5000 litrów wody i 500 litrów środka pianotwórczego. Z tyłu znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Zamontowano w nim autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Na umieszczonym w tylnej skrytce po prawej stronie zwijadle szybkiego natarcia, znajduje się wąż o dł. 60 m z prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min. Poza tym, wyposażeniem samochodu jest umieszczona z przodu elektryczna wyciągarka linowa o sile uciągu 9979 kg oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED, pozwalający na oświetlenie terenu akcji w porze nocne.

Szczęśniak Pojazdy specjalne