keyboard_arrow_up
Static

Nowa flota krakowskich strażaków

Od niedawna strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 Komendy Miejskiej PSP w Krakowie dysponują wyjątkowym ciężkim samochodem ratowniczo-gaśniczym Scania P450B6X6HZ linii XT.

Dwudrzwiowa jednomodułowa kabina CP 17 jest fabrycznie przystosowana do przewozu trzyosobowej załogi w układzie (1+1+1). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie środków gaśniczych w zbiornikach, otwarciu skrytek lub podestów. Z przodu pojazdu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 6124 kg z liną o długości 31 metrów.

Nadwozie pożarnicze składa się z trzech modułów: sprzętowego, ze zbiornikami na środki gaśnicze oraz pompowo-sprzętowego. Jego szkielet to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Blachy poszycia łączone są ze szkieletem w technologii klejenia i nitowania. Zabudowa ma pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 10.000 litrów oraz 1000 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 6100 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 379 l /min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono regulowaną wydajność w zakresie 1600 – 3200 l/min.

To kolejny samochód SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., o wyjątkowych parametrach, który wzmocnił flotę pojazdów będących na wyposażeniu strażaków Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. 

Szczęśniak Pojazdy specjalne