keyboard_arrow_up
Static

Nowa „czwórka” dla OSP Lisie Pole

Po kilkunastu latach starań jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lisim Polu w woj. zachodniopomorskim wzbogaciła się o pierwszy w historii fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy.

Huczną asystę wprowadzającą nowy wóz do jednostki zagwarantowali druhowie z zaprzyjaźnionych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: Brwice, Chojna, Krajnik Dolny, Krzywin, Nawodna, Mętno oraz Witnica. Dzień dotarcia nowej „czwórki” na zawsze pozostanie w pamięci wszystkim przybyłym na tą wyjątkową uroczystość.

Pod zabudowę najnowszego nabytku strażaków z Lisiego Pola posłużyło podwozie MAN TGM 18.320 BB CH.

Dla zastępu ratowników przewidziano czterodrzwiową, sześcioosobową kabinę brygadową w układzie (1+1+4). Przed nią umieszczona została wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 kg i linie o długości 28 metrów.

Wykonana w całości z aluminium klasyczna zabudowa pożarnicza ma siedem skrytek przeznaczonych na sprzęt i pożarnicze węże tłoczne.

Do przewozu środków gaśniczych przewidziano kompozytowe zbiorniki o pojemności: 4000 litrów na wodę i 400 litrów na środek pianotwórczy. W pojeździe zamontowano autopompę osiągającą wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Znajdująca się w tylnej prawej skrytce linia szybkiego natarcia wyposażona jest w wąż o długości 60 metrów, który zakończony jest prądownicą o wydajności 200 l/min.

Na użytkowym dachu przewożona jest składana aluminiowa drabina pożarnicza oraz cztery odcinki węży ssawnych. W tylnej części zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności w przedziale od 800 do 3200 l/min.

Nowy samochód pożarniczy znacząco podniesie możliwości miejscowej jednostki w zakresie bezpieczeństwa oraz umożliwi podejmowanie jeszcze szybszych i skuteczniejszych działań ratowniczych.

Fot. OSP Lisie Pole
Fot. OSP Lisie Pole
Szczęśniak Pojazdy specjalne