keyboard_arrow_up
Static

Nagroda w konkursie “Lider Bezpieczeństwa Państwa”

Podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbywał się na terenie Targi Kielce od 3 do 6 września 2024 roku, otrzymaliśmy nagrodę II klasy w Ogólnopolskim Konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa” w kategorii „Innowacyjny Produkt roku – 2024”.

Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Nagroda 12. edycji konkursu została przyznana za wielozadaniową koparkę teleskopową UDS 214.3 na podwoziu wysokiej mobilności Scania P460 (8×8), którą realizujemy dla Sił Zbrojnych RP.

Podczas gali miała miejsce miła i niezwykle podniosła uroczystość. Organizator konkursu – Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji został ufundowany sztandar, którego matką chrzestną została współzałożycielka naszej firmy Anna Szczęśniak.

Serdecznie gratulujemy Stowarzyszeniu wieloletniej aktywności, życząc dalszych lat w służbie na rzecz bezpieczeństwa narodowego.

Wielozadaniowa koparka teleskopowa na podwoziu wysokiej mobilności to pojazd specjalny, zaprojektowany w celu zapewnienia Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej wsparcia inżynieryjnego i pomocy w usuwaniu skutków katastrof. Konstrukcja pojazdu została opracowana z wykorzystaniem rozwiązań technicznych podwozia Scania, na którym zamontowano koparkę UDS 214.3.

Pojazd zabudowany jest na podwoziu Scania P460 o układzie napędowym (8×8) z pojedynczymi kołami na wszystkich osiach napędowych. Dopuszczalna masa całkowita (DMC) pojazdu wynosi 40 000 kg. Podwozie wyposażono w silnik wysokoprężny o maksymalnej mocy 338 kW (460 KM). Pojazd może osiągać maksymalną prędkość 90 km/h. Dla dwuosobowej załogi przystosowano fabryczną kabinę typu CP20L z układem miejsc (1+1).

Zabudowę pojazdu stanowi koparka UDS 214.3. Jest ona napędzana niezależnym silnikiem wysokoprężnym o mocy 92 kW (126 KM). Dla operatora przystosowano w pełni bezpieczną jednoosobową kabinę. Koparka posiada wysuwane ramię teleskopowe, pozwalające na zastosowanie różnych wariantów oprzyrządowania.

Wysuwane ramię teleskopowe osiąga długość do 14,60 metra. Umożliwia to płynny dobór zasięgu kopania wraz z obrotową głowicą, która wraz z obrotową platformą posiada zdolność pełnego obrotu w zakresie 360°, co w praktyce umożliwia pełne wykorzystanie koparki. Możliwa jest praca w pozycji wysuniętej, jaki również złożonej. W pierwszym przypadku udźwig wynosi 7 000 kg, natomiast w drugim 2 600 kg. Maksymalny nacisk łyżki to 85 kN (8 667 kg), przy wydajności 115 m³/h.

Konstrukcja pojazdu umożliwia szybką zmianę rodzaju wykonywanych robót, poprzez instalację osprzętu, takiego jak np.: łyżka do zrywania nawierzchni, nóż tnący czy szczypce do skał lub bali drewna.

Szczęśniak Pojazdy specjalne