keyboard_arrow_up
Static

Na Mazowsze trafił kolejny ciężki wóz

Tym razem fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT z zabudową SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. trafił na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Zwoleniu w woj. mazowieckim. To kolejny samochód dostarczony w 2022 roku przez bielską firmę mazowieckim strażakom.

Pod zabudowę pojazdu wykorzystano 2-osiowe podwozie (4×4). Jest ono napędzane silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM).

Załoga ma do swojej dyspozycji przestronną, ergonomiczną kabinę załogową umożliwiającą przewóz sześciu strażaków w układzie (1+1+4). Z przodu kabiny na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem skrytek sprzętowych zamykanych żaluzjami. Środki gaśnicze przewożone są w zbiornikach wykonanych z materiałów kompozytowych. Zbiornik na wodę ma pojemność 5000 litrów, natomiast zbiornik środka pianotwórczego jest o pojemności 500 litrów.

Z tyłu pojazdu w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Pojazd wyposażony został również w ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600-3200 l/min, cztery zraszacze, zwijadło szybkiego natarcia z napędem elektrycznym z wężem o dł. 60 metrów i prądownicą o wydajności 200 l/min, a także wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne