keyboard_arrow_up
Static

Mobilab dla katowickich strażaków

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego JRG PSP nr 2 Katowice-Piotrowice otrzymała średni samochód rozpoznawczo-pomiarowy do wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych (CBRNE) Scania P370B4X2NB XT (4×2).

Zabudowę wykonano na dwuosiowym podwoziu, napędzanym silnikiem o mocy 272 kW (370 KM). Samochód posiada jednomodułową, dwumiejscową kabinę w układzie (1+1). Wyposażona jest ona w niezależne ogrzewanie oraz klimatyzację. W celu ułatwienia kierowcy manewru cofania, na desce rozdzielczej wyświetlany jest obraz z kamery monitorującej strefę martwą.

W izolowanym termicznie nadwoziu znajduje się przedział załogowo-analityczny.

Jest on przeznaczony do prac sztabowych, prowadzenia monitoringu, obsługi oraz nadzorowania wszystkich systemów, instalacji i urządzeń zainstalowanych w samochodzie. Wejście do przedziału załogowego zapewniają drzwi z oknem, umieszczone po prawej stronie zabudowy. Wewnątrz zamontowanych zostało pięć foteli przeznaczonych do przewozu załogi i prowadzenia prac w trakcie postoju. Załoga ma do swojej dyspozycji m.in. dyspozytorskie stacje komputerowe, panele wizualizująco-sterujące, radiotelefony nasobne, systemy łączności, przenośne tablety, stację meteorologiczną. Przedział ten wyposażony jest niezbędne meble, blaty robocze, skrytki, dozowniki i instalacje.

Z uwagi na przeznaczenie samochodu ma on niezależną instalację elektryczną prądu przemiennego, zasilaną z wbudowanego generatora prądotwórczego o mocy 20 kVA.

Szczęśniak Pojazdy specjalne