keyboard_arrow_up
Static

Kolejny „średniak” dla druhów z Pomorza

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Niedarzyna (woj. pomorskie) otrzymali nowy samochód pożarniczy. Jest nim średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D15 HIGH K P4X4 280E6 (4×4). Pojazd napędza silnik o maksymalnej mocy 210 kW (286 KM). Załogowa, ergonomiczna kabina przystosowana jest do przewozu sześciu strażaków w układzie (1+1+4).

Szkielet nadwozia wykonany jest z systemowych skręcanych profili aluminiowych. Taka konstrukcja posiada najlepszy współczynnik wytrzymałości w stosunku do masy, w porównaniu do jakiejkolwiek innej technologii dostępnej obecnie na rynku. Nadwozie ma siedem skrytek sprzętowych przystosowanych do przewozu sprzętu, węży i armatury.

Zbiornik na wodę ma pojemność 3000 litrów, natomiast na środek pianotwórczy 300 litrów.

W pojeździe zastosowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Wraz z głównym panelem sterowania jest ona umieszczona z tyłu pojazdu. Również z tyłu samochodu, w bocznej skrytce znajduje się linia szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów, zakończonym prądownicą o wydajności 200 l/min. Na użytkowym dachu zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800-2400 l/min. Oświetlenie miejsca działań w porze nocnej umożliwia pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED. Samochód dodatkowo wyposażony jest w wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 kg i linie o długości 28 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne