keyboard_arrow_up
Static

Kolejny samochód techniczny pogotowia gazowego

Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. wyprodukowała kolejny samochód techniczny pogotowia gazowego dla Operatora Gazociągów Przemysłowych Gaz-System S.A.

Tym razem pod zabudowę tego specjalistycznego pojazdu posłużyło podwozie Scania P320B4X4HZ XT z pojedynczymi kołami na tylnej osi. Podwozie wyposażone zostało w solidne zespoły napędowe zapewniające wysoką dyspozycyjność i ekonomikę paliwową, a także doskonałe właściwości jezdne w najtrudniejszych warunkach. Wyzwania stawiane pojazdom tej klasy wymagają trwałości, wielkiej mocy i doskonałej zdolności ruszania pod górę. Cechą pojazdów linii XT jest masywny stalowy zderzak, wypuszczony na 150 mm, umożliwiający pokonywanie przeszkód.

Dla obsady technicznej tego pojazdu przewidziano obszerną, klimatyzowaną, sześcioosobową kabinę brygadową. Z przodu zamontowano wyciągarkę hydrauliczną o uciągu 9000 kg z liną długości 30 metrów.

Szkielet nadwozia specjalistycznego, to podobnie jak w samochodach dla straży pożarnych konstrukcja samonośna, wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Zastosowany system daje możliwość unifikacji elementów zabudowy oraz jej powtarzalność. Poszycie wewnętrzne wykonane jest z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Blachy poszycia łączone są ze szkieletem w technologii klejenia i nitowania. Takie rozwiązanie zapewnia wieloletnią, bezproblemową eksploatację oraz łatwość naprawy w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Z tyłu zabudowy znajduje się wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z dwoma reflektorami LED. Wejście na użytkowy dach umożliwia zamontowana z tyłu po prawej stronie składana drabinka aluminiowa. Natomiast z lewej strony nadwozia znajduje się rozkładana markiza.

W środkowej części nadwozia umieszczony został agregat prądotwórczy o mocy 30 kVA. Tablica sterownicza do obsługi agregatu znajduje się wraz z gniazdami (4x400V i 4x230V) w pierwszej skrytce po prawej stronie. Natomiast w pierwszej skrytce po lewej stronie dostępny jest ten sam układ gniazd. W ostatnich skrytkach z każdego boku zamontowane zostały po dwa gniazda, każde po 400V do zasilania spawarek.

Dodatkowo na wyposażeniu samochodu technicznego pogotowia gazowego znajduje się m.in. zestaw do spawania metodą TIG (2 kpl.), zatapialna pompa z napędem hydraulicznym do wody brudnej o wydajności 2000 l/min, elektryczna zatapialna pompa do wody o wydajności 220 l/min, pilarka spalinowa do drewna oraz przecinarka spalinowa do metalu.

Pojazd został przystosowany do ciągnięcia przyczepy niskopodwoziowej o długości 8 metrów.

Szczęśniak Pojazdy specjalne