keyboard_arrow_up
Static

Kolejny samochód ratowniczo-gaśniczy dla ochotników z Podhala

Ochotnicza Straż Pożarna w Ratułowie Dolnym w woj. małopolskim jest jedną z najaktywniejszych OSP działających na terenie gminy Czarny Dunajec. Została ona założona w 1939 roku. Jednostka aktualnie liczy 44 druhów, którzy posiadają przeszkolenie i uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

To kolejny już samochód ratowniczo-gaśniczy wyprodukowany przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., który trafił do tej jednostki. Obecnie jednostka eksploatuje średni samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco EuroCargo ML150E32WS (4×4).

Najnowszy nabytek to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks K440 P6X6 MEDIUM E6 (6×6). Został on zabudowany na trzyosiowym podwoziu z napędem na wszystkie osie (6×6). Strażacy mają do swojej dyspozycji dwudrzwiową, trzyosobową kabinę w układzie (1+1+1). Z przodu kabiny zamontowana została elektryczna wyciągarka linowa o uciągu 9979 kg i dł. liny 28 metrów.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Ma pięć skrytek sprzętowych – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu, które zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 10 120 litrów oraz 1085 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 5591 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Na użytkowym dachu znajduje się działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 800 do 3200 l/min i zasięg rzutu 60 m.

Szczęśniak Pojazdy specjalne