keyboard_arrow_up
Static

Kolejne wzmocnienie taboru OSP KSRG Gąbin na 125-lecie jednostki

Założona w 1899 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Gąbinie w woj. mazowieckim niedawno świętowała jubileusz 125-lecia swojego powstania.

OSP KSRG w Gąbinie jest największą jednostką ochotniczych straży pożarnych w regionie. Czuwa nad bezpieczeństwem nie tylko mieszkańców Gąbina, ale również całej gminy. Dysponuje nowoczesną flotą pojazdów pożarniczych i dodatkowego sprzętu. Od pięciu lat jako jedna z dwóch jednostek w Polsce posiada ładowarkę teleskopową Bobcat T40.180 SLP wraz z przyczepą niskopodwoziową. Gąbińscy strażacy ochotnicy odnotowali w 2023 roku największą liczbę interwencji ze wszystkich jednostek powiatu płockiego.

Tegoroczny jubileusz 125-lecia gąbińskiej straży pożarnej był nie tylko okazją do celebrowania, ale także do wyrażenia wdzięczności za trud oraz poświęcenie wszystkich tych, którzy przez lata pełnili służbę w OSP Gąbin, chroniąc życie i mienie mieszkańców.

Wyjątkowym prezentem dla wszystkich członków jednostki było otrzymanie kolejnego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Jest nim 2-osiowa Scania P450B4X4HZ XT. Strażacy mają do swojej dyspozycji czterodrzwiową kabinę brygadową, przeznaczoną dla sześcioosobowego zastępu. Z przodu umieszczone zostało zderzakowe działko wodno-pianowe o wydajności 1600 l/min oraz wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Klasyczne nadwozie pożarnicze wykonane zostało z aluminium. W siedmiu skrytkach sprzętowych umieszczone są półki oraz wysuwane szuflady, umożliwiające przewóz sprzętu i armatury. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Do przewozu wody przystosowany został kompozytowy zbiornik o pojemności 5000 litrów. Natomiast zbiornik środka pianotwórczego będący integralną częścią zbiornika na wodę ma pojemność 500 litrów.

W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się autopompa pożarnicza, osiągająca maksymalna wydajność 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 411 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zabudowy znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności w przedziale 1600-3200 l/min.

Oświetlenie terenu prowadzonej akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt o wysokości 5,4 metra z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne