keyboard_arrow_up
Static

Kolejne ciężkie wozy dla dolnośląskich strażaków

Do Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP w Jaworze i Lubinie w woj. dolnośląskim trafiły ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze Scania P370B4X4HZ XT.

Podwozie każdego z pojazdów napędza silnik o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Załoga ma do dyspozycji obszerną, ergonomiczną, sześcioosobową kabinę. Z przodu na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Do przewozu środków gaśniczych przystosowany został zbiornik o pojemności 5000 litrów na wodę i 500 litrów na środek pianotwórczy. W przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min i zasięgu rzutu 60 m, skrzynia aluminiowa, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Wcześniej podobne pojazdy zasiliły wyposażenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP w Legnicy, Oleśnicy oraz Świdnicy.

Szczęśniak Pojazdy specjalne