keyboard_arrow_up
Static

Kolejna Scania we flocie strażaków z Mazowsza

Tym razem ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy trafił do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Pułtusku. Pod jego zabudowę posłużyło podwozie Scania P370B4X4HZ linii XT.

Posiada ona obszerną ergonomiczną klimatyzowaną jednomodułową czterodrzwiową sześcioosobową w pełni bezpieczną kabinę załogową w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z przodu pojazdu umieszczona została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Szkielet nadwozia pożarniczego to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Blachy poszycia łączone są ze szkieletem w technologii klejenia i nitowania. Zabudowa ma siedem skrytek – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony jest w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 5000 litrów oraz 500 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 3761 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 514 l /min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu pokrytym aluminiową blachą ryflowaną, którego krawędzie zostały zabezpieczone

kompozytowymi nakładki, umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono regulowaną wydajność w zakresie 800 – 3200 l/min i zasięg rzutu 60 m. Pojeździe umieszczono wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36.000 lm.

To kolejny tej klasy pojazd, który w ostatnim czasie trafił na wyposażenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w woj. mazowiecki.

Kolejna Scania we Flocie Strażaków z Mazowsza
Szczęśniak Pojazdy specjalne