keyboard_arrow_up
Static

Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze w Sulęcinie i Żaganiu z „ciężkimi” wozami

Tym razem dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze Scania P370B4X4HZ XT (4×4) zasilą flotę Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP w Sulęcinie i Żaganiu.

To kolejne samochody z partii sześciu tego rodzaju wozów, które zamówiła Lubuska Komenda Wojewódzka PSP dla podległych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w tym województwie.

Każdy z nowych pojazdów napędzany jest wysokoprężnym silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Z przodu kabiny umieszczona została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych. Kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze mają pojemność 5000 litrów na wodę i 500 litrów na środek pianotwórczy.

W tylnej części nadwozia pożarniczego znajduje się przedział pompowo-sprzętowy. Zamontowano w nim autopompę o wydajności 3761 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 514 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Ponadto samochody wyposażone zostały w wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5 metrów z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że pod koniec grudnia 2021 roku przekazano cztery takie same ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze Scania P370B4X4HZ XT dla jednostek PSP woj. lubuskiego. Trafiły one na wyposażenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim, Nowej Soli, Strzelcach Krajeńskich, a także Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Zielonej Górze.

Szczęśniak Pojazdy specjalne