keyboard_arrow_up
Static

Jasielscy strażacy z nowym ciężkim samochodem

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Jaśle w woj. podkarpackim otrzymali ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P370B4X4HZ XT.

2-osiowe podwozie, na którym zabudowano samochód napędzane jest silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Samochód został wyposażony w obszerną, bezpieczną i ergonomiczną, jednomodułową kabinę załogową. Pozwala ona na przewiezienie sześciu strażaków. Z przodu kabiny na podstawie cynkowanej na gorąco przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych, które zamykane są żaluzjami aluminiowymi. Kompozytowe zbiorniki na środki gaśnicze przystosowane są do przewozu 5000 litrów wody oraz 500 litrów środka pianotwórczego.

W tylnej części nadwozia pożarniczego umieszczony został przedział pompowo-sprzętowy. Zabudowano w nim autopompę o wydajności 3761 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 514 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Poza tym w samochodzie zamontowano ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 1600 do 3200 l/min, cztery zraszacze, zwijadło szybkiego natarcia z wężem o dł. 60 metrów zakończone prądownicą pistoletową o wydajności 200 l/min oraz wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne