keyboard_arrow_up
Static

Druhowie z Dolnego Śląska otrzymali nowy wóz

W ręce druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniechowicach w woj. dolnośląskim trafił ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B4X4HZ XT.

Napęd samochodu zapewnia silnik o mocy 331 kW (450 KM). Do przewozu obsady przystosowana została sześcioosobowa kabina brygadowa. Z przodu znajduje się wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg. Podwozie samochodu chronione jest przez system czterech zraszaczy.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem zamykanych żaluzjami skrytek sprzętowych. Zamontowane zostały w nich półki oraz wysuwane szuflady pozwalające na przewóz armatury i sprzętu.

Do przewozu wody służy kompozytowy zbiornik o pojemności 5000 litrów, natomiast zbiornik środka pianotwórczego będący integralną częścią zbiornika na wodę ma pojemność 500 litrów.

Zamontowana w przedziale pompowo-sprzętowym autopompa ma wydajność 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu zabudowy znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Oświetlenie terenu akcji w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Fot. OSP Gniechowice
Fot. OSP Gniechowice
Fot. OSP Gniechowice
Szczęśniak Pojazdy specjalne