keyboard_arrow_up
Static

Do OSP w Kamienicy trafiła „ciężka” Scania

Strażacy z jednostki OSP w Kamienicy z woj. śląskiego (powiat lubliniecki) mają do dyspozycji ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy zabudowany na podwoziu Scania P450B4X4HZ linii XT. Jego napęd stanowi silnik o mocy 331 kW (450 KM). Podwozie posiada blokady mechanizmów różnicowych obu osi oraz blokadę międzymostową.

Do przewozu załogi przystosowana jest ergonomiczna, sześcioosobowa kabina brygadowa w układzie (1+1+4). Z przodu, na podstawie cynkowanej na gorąco, przystosowanej do holowania pojazdu, zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Klasyczne nadwozie pożarnicze wykonane zostało z aluminium. W pięciu skrytkach sprzętowych umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Dach nadwozia pożarniczego z wbudowanym oświetleniem został wykonany w formie podestu roboczego. W tylnej jego części zamontowane zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Samochód ma zbiornik na wodę o pojemności 7000 litrów. Wykonany jest on z materiałów kompozytowych. Zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 710 litrów.

W znajdującym się z tyłu przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Oświetlenie pola pracy w porze nocnej zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne