keyboard_arrow_up
Static

Do OSP Brodowo dotarła ratowniczo-gaśnicza Scania

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodowie w woj. wielkopolskim wzbogaciła się o ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Został on wykonany przez bielską firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Pod jego zabudowę posłużyło 2-osiowe podwozie Scania P370B4X4HZ linii XT. OSP Brodowo powstała w 1949 roku. Natomiast w 2019 roku z okazji 70-lecia otrzymała sztandar.

Nowy samochód został wyposażony w obszerną, ergonomiczną, jednomodułową kabinę przeznaczoną dla sześcioosobowej obsady. Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Z przodu samochodu umieszczona została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Aluminiowa zabudowa pożarnicza ma siedem skrytek – po trzy z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi. Na środki gaśnicze przewidziano kompozytowe zbiorniki: na wodę o pojemności 5000 litrów oraz 500 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu pokrytym aluminiową blachą ryflowaną umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe. Ma ono regulowaną wydajność w zakresie 1600-3200 l/min i zasięg rzutu 60 m. W pojeździe umieszczono wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,4 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.

Szczęśniak Pojazdy specjalne