keyboard_arrow_up
Static

Dla bezpieczeństwa powiatu żyrardowskiego

Bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. dostarczyła kolejny pojazd pożarniczy dla jednostki OSP z terenu powiatu żyrardowskiego. Tym razem szczęśliwym posiadaczem fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego została Ochotnicza Straż Pożarna KSRG w Jesionce, w woj. mazowieckim.

Zabudowa pojazdu została wykonana na podwoziu Scania P370B4X4HZ XT. Samochód wyróżnia ergonomiczne nadwozie pożarnicze, a także w pełni bezpieczna i ergonomiczna kabina załogowa. Jest ona przystosowana do przewozu sześcioosobowego zastępu ratowników. Z przodu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg.

W siedmiu skrytkach sprzętowych znajdujących się w wykonanej z aluminium zabudowie pożarniczej, umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady pozwalające na przewóz sprzętu, armatury, a także węży.

Do przewozu środków gaśniczych przewidziano wykonany z kompozytu zintegrowany zbiornik na wodę o pojemności 2500+2000 litrów. Natomiast zbiornik środka pianotwórczego stanowiący integralną część zbiornika na wodę ma pojemność 450 litrów. Z tyłu nadwozia pożarniczego, w przedziale pompowo-sprzętowym zamontowano autopompę pożarniczą. Osiąga ona wydajność 2846 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 429 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Płaski, z wbudowanym oświetleniem dach zabudowy został wykonany w formie podestu roboczego. Wejście na niego umożliwia składana drabinka aluminiowa, zamontowana na tylnej ścianie po prawej stronie. Na dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności w przedziale 800-3200 l/min. Na oświetlenie terenu akcji podczas prowadzonych działań ratowniczych w nocy pozwala wysuwany pneumatycznie maszt z reflektorami LED.

Szczęśniak Pojazdy specjalne