keyboard_arrow_up
Static

Czerwona Scania ochotników z Różana

Straż ogniowa w Różanie w woj. mazowieckim powstała w 1895 roku. Początkowo jej siedzibą była drewniana remiza, a ochotnicy mieli do dyspozycji beczkowóz konny oraz ręczną sikawkę. W 1910 roku założona została przy tej jednostce orkiestra strażacka. Z kolei w 1925 roku ochotnicy przenieśli się do murowanej remizy strażackiej, a ich wyposażenie stanowił nowoczesny na ówczesne czasy samochód bojowy. Natomiast w 1952 roku na potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej w Różanie zakupiony zostaje samochód ciężarowy marki Lublin. Dodatkowo w ręce strażaków przekazana zostaje motopompa. Wybudowano również garaż na sprzęt gaśniczy. Kolejny samochód pożarniczy trafia do jednostki w 1956 roku, a w 1995 roku zostaje oddany do użytku nowy budynek remizy strażackiej. OSP w Różanie włączona jest także do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Najnowszą kartą w historii strażaków ochotników z Różana jest otrzymanie fabrycznie nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Pod jego zabudowę wykorzystano podwozie Scania P450B4X4HZ XT, które napędzane jest dynamiczną wysokoprężną jednostką napędową o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM).

Obszerna, bezpieczna i ergonomiczna kabina zapewnia przewóz sześcioosobowej obsady pojazdu. Z przodu, przed kabiną zamontowana została wyciągarka elektryczna. Jej siła uciągu to 9979 kg.

Umieszczone w centralnej części nadwozia pożarniczego kompozytowe zbiorniki mieszczą 7000 litrów wody i 700 litrów środka pianotwórczego.

Sprzęt pożarniczy, armatura wodno-pianowa i węże tłoczne przewożone są w pięciu skrytkach, znajdujących się w przedniej i tylnej części aluminiowej zabudowy. Ich zamknięcie stanowią żaluzje aluminiowe.

Z tyłu zabudowy w przedziale pompowo-sprzętowym zabudowano dwustopniową autopompę pożarniczą klasy premium Godiva P2A 4010. Jej wydajność to 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów albo 390 l/min przy 40 barach.

Na użytkowym dachu znajduje się działko wodno-pianowe oraz zamontowana została aluminiowa skrzynia na sprzęt. Poza tym przewożona jest na nim aluminiowa drabina pożarnicza oraz odcinki węży ssawnych.

Oświetlenie terenu działań odbywa się z wykorzystaniem wysuwanego pneumatycznie masztu oświetleniowego.

Fot. OSP Różan
Fot. OSP Różan
Fot. OSP Różan
Fot. OSP Różan
Szczęśniak Pojazdy specjalne