keyboard_arrow_up
Static

Ciężka Scania dla rzeszowskich strażaków

Na wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie trafił ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P450B6X6HZ linii XT. Pojazd wyprodukowała i dostarczyła firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Nowy samochód do najmłodszej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w strukturze organizacyjnej KM PSP w Rzeszowie wprowadzony został w roku jubileuszu 150-lecia Rzeszowskiej Straży Pożarnej.

Samochód wyposażony jest w dwudrzwiową, jednomodułową fabryczną kabinę CP 17. Jest ona przystosowana do przewozu trzyosobowej załogi w układzie (1+1+1). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie środków gaśniczych w zbiornikach, otwarciu skrytek lub podestów. Z przodu samochodu zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 6124 kg z liną o długości 31 metrów.

Nadwozie pożarnicze składa się z trzech modułów: sprzętowego, ze zbiornikami na środki gaśnicze oraz pompowo-sprzętowego. Jego szkielet to konstrukcja samonośna, wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Poszycie wewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blachy anodowanej, a zewnętrzne z lakierowanej blachy aluminiowej. Blachy poszycia łączone są ze szkieletem w technologii klejenia i nitowania. Zabudowa ma pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi.

Samochód ma kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 10 000 litrów oraz 1000 litrów na środek pianotwórczy. W tylnej części nadwozia pożarniczego zamontowano autopompę o wydajności 6100 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 379 l/min przy ciśnieniu 40 barów. Na użytkowym dachu umieszczone zostało ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności w zakresie od 1600 do 3200 l/min.

Szczęśniak Pojazdy specjalne