keyboard_arrow_up
Static

Bezpiecznie na Podhalu

To już kolejny ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, który został zakupiony przez pow. tatrzański dla zapewnienia bezpieczeństwa ich mieszkańców oraz odwiedzających ten region turystów. Tym razem trafił on na wyposażenie założonej w 1925 roku jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Nowe Bystre w woj. małopolskim. Nowy pojazd zastąpił dotychczas eksploatowany przez jednostkę ciężki samochód wodno-pianowy Jelcz 004.

Pod zabudowę pojazdu wykorzystano 2-osiowe podwozie Scania P450B4X4HZ linii XT. Jego napęd zapewnia silnik o maksymalnej mocy 331 kW (450 KM). Załoga ma do dyspozycji obszerną, ergonomiczną, sześcioosobową kabinę. Z przodu umieszczona została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów.

Nadwozie pożarnicze ma pięć zamykanych żaluzjami aluminiowymi skrytek sprzętowych. Wewnątrz nich umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu.

Do przewozu środków gaśniczych przystosowany został kompozytowy zbiornik o pojemności 7000 litrów na wodę oraz 710 litrów na środek pianotwórczy. Zamontowana autopompa ma wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na dachu znajduje się ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min i zasięgu rzutu 60 m, skrzynia aluminiowa, mocowania na drabinę pożarniczą oraz węże ssawne.

Szczęśniak Pojazdy specjalne