keyboard_arrow_up
Static

„Bestia” we flocie braniewskich strażaków

Do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Braniewie w woj. warmińsko-mazurskim dotarł ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks K440 P6X6 MEDIUM E6. Pojazd z uwagi na swoje parametry techniczno-taktyczne został nazwany przez braniewskich strażaków „Bestią”.

Samochód został zabudowany na trzyosiowym podwoziu w z napędem na wszystkie osie (6×6). Strażacy mają do swojej dyspozycji trzyosobową kabinę z miejscami w układzie (1+1+1). Z przodu kabiny zamontowano elektryczną wyciągarkę linową o uciągu 9979 kg i dł. liny 28 metrów.

Szkielet zabudowy pożarniczej to konstrukcja samonośna wykonana ze spawanych profili aluminiowych. Nadwozie ma pięć skrytek – po dwie z każdej strony pojazdu oraz jedną z tyłu. Wszystkie skrytki zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Samochód wyposażony został w kompozytowe zbiorniki na wodę o pojemności 10 270 litrów oraz 1040 litrów na środek pianotwórczy. Z tyłu zabudowy pożarniczej zamontowano autopompę o wydajności 5641 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 331 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Na użytkowym dachu umieszczono działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności od 1600 do 3200 l/min z zasięgiem rzutu 60 m. Samochód ma także wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy o wysokości 5,1 m z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm oraz sześć zraszaczy.

Jest to jeden z trzech ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, które zostały zakupione w ramach przetargu przeprowadzonego przez Warmińsko-Mazurską Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Szczęśniak Pojazdy specjalne