keyboard_arrow_up
Static

100. „siódemka” wzmacnia flotę ochotników z Wilkowic

Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Wilkowice w woj. śląskim otrzymała nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. To dowód docenienia wielkiej pasji i misji druhów, którzy je realizują, niosąc pomoc potrzebującym.

Nowy nabytek strażaków ochotników wykonała i dostarczyła bielska firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Jest to już kolejny pojazd tej klasy, który trafił na wyposażenie jednostek OSP w powiecie bielskim.

Pod zabudowę nowego samochodu wykorzystano podwozie Scania P450B4X4HZ XT, które wyróżnia obszerna i bezpieczna kabina załogowa. Jest ona przeznaczona do przewozu sześcioosobowego zastępu strażaków w układzie (1+1+4). Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym.

W aluminiowej zabudowie umieszczono pięć skrytek przystosowanych i przeznaczonych do przewozu sprzętu ratowniczego i pożarniczego, armatury oraz węży pożarniczych.

Na wyposażeniu samochodu znajdują się m.in. zbiorniki: na wodę o pojemności 7000 litrów i środek pianotwórczy o pojemności 710 litrów, a także autopompa o wydajności 5271 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 390 l/min przy ciśnieniu 40 barów, linia szybkiego natarcia wyposażona w wąż o długości 60 metrów zakończony prądownicą o wydajności 200 l/min, ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 1600–3200 l/min, pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED oraz wyciągarka elektryczna o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

To jeden z naszych flagowych modeli, który doczekał się 100. egzemplarza.

Szczęśniak Pojazdy specjalne